Zápisní řád
Českého klubu chovatelů sheltií, o. s.

Kontakt |  Klubové řády |  Poplatky |  Zpravodaje

Stanovy klubu |  Zápisní řád |  Bonitační řád |  Řád ochrany zvířat |  Udělení titulu Klub. šampion

Článek 1
Úvodní ustanovení

1. Zápisní řád Českého klubu chovatelů sheltií, o. s. (dále jen „Klub“) slouží k řízení chovu plemene sheltie (dále jen „chov”) členy Klubu a vytváří předpoklady k trvalému zvyšování úrovně chovatelské práce ve smyslu standardu Mezinárodní kynologické federace (dále jen „FCI“) č. 88 a s důrazem na kontrolu dědičnosti zdraví.

2. Chovem se rozumí cílevědomá plemenitba respektující především zásady genetického zdraví jedince i populace (chov nesmí být na úkor zdraví).

3. Chov je veden v souladu s předpisy FCI a Českomoravské kynologické unie (dále jen „ČMKU“) a se závaznými právními předpisy platnými v České republice, zejména se zákonem č. 166/1999 Sb. „O veterinární péči“ v platném znění a se zákonem č. 246/1992 Sb. „Na ochranu zvířat proti týrání“ v platném znění.

4. Vedení plemenné knihy Klubu zajišťuje výbor Klubu smluvně na příslušném pracovišti Plemenné knihy ČMKU (dále jen „PK“).

5. Ve věcech tímto řádem neupravených platí ustanovení Mezinárodního chovatelského řádu FCI, Řádu ochrany zvířat při chovu psů ČMKU a Zápisního řádu ČMKU jakožto vyšších závazných norem.

Článek 2
Chovní jedinci

1. Jedincem plemene sheltie ve smyslu tohoto řádu se rozumí čistokrevný pes nebo fena s průkazem původu vydaným nebo registrovaným plemennou knihou uznanou FCI.

2. Chovným psem a fenou ve smyslu tohoto řádu se rozumí takový jedinec plemene sheltie, který byl zařazen do chovu po splnění podmínek stanovených tímto řádem.

3. Podmínky pro zařazení do chovu jsou specifikovány v Bonitačním řádu Klubu, který je nedílnou součástí tohoto řádu.

4. Úspěšné splnění podmínek zařazení do chovu označuje Klub do průkazu původu jedince. Majitel chovného jedince pak předá průkaz původu PK k zapsání jedince do evidence chovných jedinců – u chovného psa co nejdříve po uchovnění, u chovné feny při zápisu prvního vrhu.

5. K chovu mohou být použiti chovní jedinci, kteří dosáhli věku patnácti měsíců.

6. Chovná fena může být použita k chovu (datum krytí) naposled v den dosažení stáří osmi let.

7. Použití chovného psa k chovu není věkem shora omezeno.

8. Majitel chovné feny má právo požádat poradce chovu (dále jen „PCH“) o prodloužení chovnosti nad výše uvedenou věkovou hranici. Krytí feny po dosažení osmi let věku pak může být uskutečněno jen v případě, že to doporučí veterinární lékař na základě odborného vyšetření provedeného přibližně jeden měsíc před předpokládaným začátkem říje za předpokladu, že zdravotní stav umožňuje březost bez nadměrných rizik.

9. Výbor Klubu má právo vyřadit chovného jedince z chovu v případě, že jeho majitel zásadním způsobem poruší ustanovení tohoto řádu. Za zásadní porušení ve smyslu tohoto ustanovení se mj. považují jakékoliv podvody směřující k obcházení ustanovení chovatelských normativů Klubu, ČMKU nebo FCI.

10. K chovu pomocí inseminace nesmí být použiti jedinci, kteří se dosud úspěšně nereprodukovali přirozeným způsobem.

Článek 3
Chovatel, majitel chovného psa

1. Chovatelem ve smyslu tohoto řádu se rozumí fyzická osoba starší osmnácti let, která má registrován chráněný název chovatelské stanice a v době krytí a vrhu chovné feny je jejím držitelem.

2. Majitelem chovného psa je ve smyslu tohoto řádu fyzická osoba starší osmnácti let, která je majitelem psa, který je zapsán v rejstříku chovných jedinců PK nebo jiné plemenné knihy uznané FCI.

3. Držitelem chovného psa nebo feny je majitel nebo ta fyzická osoba starší osmnácti let, která je majitelem zmocněna používat chovného psa nebo fenu v chovu.

4. Majitel (držitel) chovného jedince je povinen ohlásit PCH do 15 dnů každou změnu ve vlastnictví či držení chovného jedince nebo jeho úhyn.

5. Při převodu chovné feny na nového majitele není přípustné požadovat, aby budoucí odchovy této feny nesly název chovatelské stanice původního majitele feny, případně i jiné chovatelské stanice. Totéž platí i při prodeji feny jako štěněte.

6. Přešla-li březí fena do vlastnictví jiného chovatele, přísluší novému chovateli i veškerá práva a povinnosti s odchovem.

7. Zemře-li chovatel v době březosti své chovné feny, rozhodne její dědic o tom, zda bude vrh zapsán na chovatelskou stanici zemřelého nebo na chovatelskou stanici nového chovatele, kterému dědici předají fenu do vlastnictví.

8. Majitel chovného psa má právo na informaci o adresách majitelů štěňat po svém psu, chovatel by mu měl tyto adresy na požádání sdělit, a to i v případě vývozu štěňat do zahraničí.

9. Majitel nebo držitel chovného jedince se nesmí podílet na produkci štěňat bez průkazu původu jakéhokoliv plemene, také se nesmí podílet na obchodu se psy ani takový obchod podporovat. Porušení této zásady je považováno za neslučitelné s členstvím v Klubu. Výbor Klubu toto neprodleně projedná a vyvodí z toho důsledky. Výjimku lze povolit jen v případech hodných zvláštního zřetele, např. tehdy, když se chovatel ujme březí feny z útulku.

10. Majitel nebo držitel chovného jedince poskytuje chovaným jedincům potřebnou výživnou a výchovnou péči odpovídající dobrému fyzickému, psychickému a zdravotnímu stavu jedince, jakož i zabezpečuje potřebná veterinární opatření k udržení jejich imunity proti přenosným nemocem, především psince, parvoviróze, infekčnímu zánětu jater a vzteklině. Tato péče musí probíhat v souladu se Řádem ochrany zvířat při chovu psů ČMKU.

11. Chovatel nebo majitel (držitel) chovného psa poskytuje součinnost při provádění krevní zkoušky k ověření původu chovných jedinců i vrhu, vyžádají-li si to orgány Klubu nebo jimi pověřené osoby.

12. Chovatel nebo majitel chovného psa vytváří potřebné podmínky a spolupracuje s Klubem při kontrolách dodržování ustanovení tohoto řádu a při úkonech vyplývajících z ustanovení tohoto řádu. Orgány Klubu a jimi pověřené osoby mají právo provádět tyto kontroly kdykoliv, a to ohlášeně i namátkově. Náklady na provádění těchto kontrol hradí Klub (netýká se kontrol vrhů - viz bod 11.1).

13. Právní vztahy vyplývající z vlastnictví chovného psa nebo feny, vztahu mezi majitelem chovného psa a chovatelem a vztahu mezi chovatelem a nabyvateli štěňat se řídí všeobecně platnými právními předpisy.

Článek 4
Chov a jeho řízení

1. V rámci Klubu se uplatňuje evidovaný chov.

2. Evidovaným chovem se rozumí základní forma čistokrevného chovu, při které se využívají všichni chovní jedinci splňující podmínky tohoto řádu. Chovatel navrhuje krycí psy sám nebo o navržení žádá PCH. PCH návrh chovatele zamítne v případě, že spojení navržené chovatelem je v rozporu s tímto řádem nebo ohrožuje základní chovatelské cíle Klubu.

3. V rámci evidovaného chovu lze také uskutečnit spojení dvou jedinců, z nichž jeden je zapsán do plemenné knihy uznávané FCI a druhý do Registru PK.

4. Příbuzenská plemenitba se povoluje pouze do 12 % Wrightova vzorce. Vyšší příbuzenskou plemenitbu může povolit PCH po důkladném posouzení genetického založení obou jedinců.

5. Spojení, která nelze povolit ani výjimečně, jsou tato:

  • a) spojení dvou blue merle jedinců,
  • b) spojení blue merle jedince se zlatým,
  • c) spojení dvou jedinců, mezi jejichž potomky se vyskytlo dědičné onemocnění očí,
  • d) spojení dvou jedinců s chybějícími zuby (kromě M3) nebo s nepravidelným skusem.

6. Chov je řízen především ve smyslu zachování zdraví populace, k potlačení dědičných chorob a dále k potlačení všech vad, které jsou dle Bonitačního řádu Klubu označeny jako vyřazující z chovu. Posouzení všech případů výslovně neuvedených v tomto řádu závisí na rozhodnutí PCH.

7. Za řízení chovu odpovídá PCH, který při řízení chovu zejména:

  • a) koncepčně navrhuje a podporuje základní cíle chovu,
  • b) zajišťuje informační systém chovu a meziklubovou výměnu informací o výskytu dědičných onemocnění, jakož i dalších informací sloužících ke zlepšení řízení chovu,
  • c) sjednává podmínky spolupráce s PK,
  • d) připravuje metodické pokyny pro provádění kontrol vrhů,
  • e) sleduje úroveň a stav chovných jedinců a péči chovatelů o odchovy štěňat,
  • f) v souladu s ustanoveními tohoto řádu schvaluje krytí, vydává krycí listy, žádanky o tetovací čísla a přihlášky k zápisu štěňat,
  • g) vede plemennou dokumentaci v rámci své působnosti, potvrzuje tiskopisy a žádosti na úkony prováděné PK,
  • h) informuje výbor Klubu o zjištění přestupků členů Klubu proti tomuto řádu a obecně závazným předpisům upravujícím ochranu zvířat a veterinární péči,
  • i) zajišťuje bezplatnou poradenskou činnost pro členy Klubu.

Článek 5
Krycí list

1. Pro plánované krytí feny vystavuje PCH na žádost chovatele a po zaplacení stanoveného poplatku krycí listy.

2. Platnost vystavených krycích listů je omezena na jeden rok.

3. Chovatel si může navrhnout chovné psy ke krytí sám. Pokud některý z návrhů chovatele ohrožuje zásady chovu ve smyslu tohoto řádu, PCH tento návrh zamítne a doporučí jiného vhodného chovného psa. Požádá-li chovatel jen o vystavení krycího listu (bez vlastního návrhu chovných psů), PCH navrhne vhodné chovné psy, z nichž si chovatel vybere.

4. Krycí list vystavený PCH zpravidla obsahuje návrh tří chovných psů ke krytí. Výjimečně může obsahovat menší počet návrhů, a to zejména v případě, kdy objektivně není pro chovnou fenu dostatek vhodných chovných psů ke krytí k dispozici.

5. Pro zamýšlené zahraniční krytí platí stejné zásady jako pro krytí v České republice s tím, že chovatel doloží svůj návrh fotokopií průkazu původu zahraničního chovného psa spolu s dokladem o způsobilosti toho psa k chovu.

6. PCH vystavuje krycí listy do dvaceti pracovních dnů po obdržení žádosti chovatele o jejich vystavení. Tuto lhůtu lze po dohodě chovatele s PCH zkrátit, poplatek za vystavení krycího listu se v takovém případě zvyšuje o částku stanovenou výborem Klubu.

7. PCH má právo pozastavit vystavení krycího listu z důvodu kontroly dědičnosti zdraví.

8. Krycí list se vystavuje také v případě, kdy chovná fena i chovný pes patří témuž majiteli.

9. Krycí list obsahuje následující údaje:

  • a) jméno chovného psa (psů) navrženého ke krytí a číslo jeho (jejich) zápisu v plemenné knize,
  • b) jméno chovné feny a číslo jejího zápisu v plemenné knize,
  • c) jméno a adresu majitele (držitele) chovného psa,
  • d) jméno a adresu chovatele v momentě krycího aktu,
  • e) místo a datum krytí, případně opakovaného krytí, případně potvrzení o inseminaci,
  • f) částka a termín úhrady za krytí,
  • g) podpisy chovatele a majitele (držitele) chovného psa.

10. Krycí list je základním dokladem o schváleném a uskutečněném krytí a tvoří společně s přihláškou k zápisu štěňat dokumentaci pro vydání průkazů původu ke štěňatům.

11. PCH vystavuje krycí listy výhradně členům Klubu, a to v originále a jedné dvou kopiích. Žadatel o vystavení krycího listu obdrží originál a první kopii, druhá kopie zůstává v evidenci PCH.

12. Nejpozději do pěti dnů po uskutečnění krytí odešle majitel (držitel) chovného psa svoji kopii PCH. V případě zahraničního krytí toto učiní chovatel.

13. Chovatel odešle originál krycího listu PCH nejpozději do dvou dnů po porodu.

14. V případě, že fena byla nakryta ale nezabřezla, vrátí chovatel originál krycího listu PCH nejpozději do 75 dnů po datu krytí.

Článek 6
Krytí

1. Ke krytí smí dojít jen mezi dvěma chovnými jedinci (v tomto článku jen „pes“ a „fena“) a na základě platného krycího listu.

2. Za krytí se považuje nejméně jedno spojení psa s fenou.

3. Je nepřípustné, aby majitel (držitel) psa kryl svým psem fenu, aniž by mu chovatel předložil platný krycí list.

4. Během jednoho hárání smí být fena nakryta jen jedním z psů, který je uveden na krycím listu.

5. Pokud vybraný pes fenu nenakryl, smí být užit další pes, který je uveden na krycím listu.

6. Fena by měla být kryta u majitele (držitele) psa. Chovatel nebo jím zmocněná osoba doprovázejí fenu ke krytí.

7. Pokud fena zůstává u majitele (držitele) psa několik dní, hradí majitel feny veškeré náklady s tím spojené.

8. Majitel (držitel) psa se o fenu řádně stará v době, kdy je u něj umístěna v době krytí. Přitom rovněž odpovídá za škody, které v té době způsobila fena třetí osobě.

9. Pokud došlo k úhynu feny v době, kdy byla v péči majitele (držitele) psa, tento podá o tom zprávu chovateli a zjistí na své náklady příčinu úhynu, a to pitvou ve veterinárním ústavu.

10. Pokud k úhynu feny došlo z důvodů na straně majitele psa, uhradí majiteli feny škodu tím vzniklou. Pokud k úhynu feny nedošlo z důvodů na straně majitele psa, chovatel uhradí majiteli psa náklady, které vynaložil na péči o fenu dle uzavřené dohody.

11. Při neplánovaném nakrytí jiným psem než smluveným majitel psa toto chovateli ohlásí a uhradí mu všechny náklady a vzniklé škody. Majitel psa není oprávněn po takovémto krytí žádat od chovatele žádné vyrovnání. Otázku případného vydání průkazů původu pro štěňata narozená z takovéhoto spojení řeší na návrh PCH výbor Klubu.

12. Po krytí majitel (držitel) psa a chovatel vyplní a podepíší krycí listy.

13. Úhrada za krytí je věcí dohody, základní podmínky jsou vždy uvedeny na krycím listu (částka a termín úhrady). Majitel (držitel) psa může dohodou s chovatelem uplatnit předkupní právo na koupi jednoho štěněte za podmínky, že ve vrhu budou aspoň dvě štěňata. V tom případě má právo prvního výběru chovatel a právo druhého výběru pak majitel (držitel) psa.

14. Krytí feny může být nahrazeno inseminací. Tento úkon smí provádět pouze osoba odborně způsobilá podle „Plemenářského zákona“ (zákon č. 154/2000 Sb., v platném znění), která svým podpisem potvrzuje, že bylo užito semene určeného (dohodnutého) psa nebo semene s veškerou předepsanou dokumentací. Náklady na inseminaci hradí chovatel.

15. Nezabřezne-li fena a došlo-li k úhradě krytí ihned po aktu, má chovatel nárok na jedno bezplatné krytí stejné feny stejným psem.

16. Právo na opakované krytí zdarma zanikne úhynem psa nebo chovné feny.

17. Pokud se prokáže, že pes byl v době krytí neplodný, má chovatel nárok na vrácení peněz uhrazených za akt krytí.

18. Během jednoho kalendářního dne smí pes krýt pouze jednu fenu.

19. Přejde-li pes do vlastnictví jiného majitele, původní majitel oznámí v rámci dohody o převodu vlastnictví nabyvateli písemně všechny nesplněné závazky vyplývající z tohoto řádu.

20. Přejde-li březí fena do vlastnictví jiného majitele, původní majitel oznámí tuto skutečnost spolu s adresou nového majitele majiteli psa a nabyvateli oznámí adresu majitele psa a všechny závazky, které váznou na očekávaném vrhu.

Článek 7
Vrh

1. Chovná fena a vrh mají být umístěny u svého držitele. Pokud je nutno fenu umístit jinak, informuje o této skutečnosti PCH.

2. Chovná fena může mít v jednom kalendářním roce pouze jeden vrh, výjimečně jsou povoleny 3 vrhy v období dvou kalendářních let. Vrh, kdy fena porodí pouze jedno štěně, je započítáván jako regulérní vrh.

3. Utrácení psů v chovech smí provádět pouze veterinární lékař v případech stanovených Řádem ochrany zvířat při chovu psů ČMKU. Jde o případy, kdy slabost, nevyléčitelná nemoc, těžké poranění, genetická nebo vrozená vada, celkové vyčerpání nebo stáří zvířete znamenají při dalším přežívání zvířete jeho trvalé utrpení. Posouzení, zda v konkrétním případě je vhodné z uvedených důvodů psa usmrtit, náleží veterinárnímu lékaři.

4. Je nepřípustné ovlivňovat růst štěňat nedostatečnou výživou nebo dodáváním umělých prostředků (netýká se dotování stravy mineráliemi a vitamíny nezbytnými pro zdravý vývoj štěňat). Chovatel zabezpečí vrhu přiměřené podmínky ustájení, které odpovídají potřebě zdárného fyzického a psychického vývoje štěňat. Veškerá péče o vrh musí probíhat v souladu s Řádem ochrany zvířat při chovu psů ČMKU.

5. Štěňata se označují tetováním (v pravé slabině) nebo čipováním (na krku z levé strany), které se provádí v sedmém až desátém týdnu věku štěňat. Označování štěňat provádí pouze veterinární lékař nebo osoba odborně způsobilá podle „Veterinárního zákona“ (zákon č. 166/1999 Sb., v platném znění).

6. Ke zjištění zdravotního i výživného stavu štěňat i chovné feny provádí PCH kontrolu vrhu. PCH může na žádost chovatele schválit provedení kontroly vrhu jinou kompetentní osobou, např. veterinárním lékařem. Kontrola vrhu se provádí v sedmém až osmém týdnu, na žádost chovatele případně až v desátém týdnu věku štěňat, v každém případě však po označení štěňat a před odběrem štěňat.

7. Minimální věk pro odběr štěňat od chovné feny je 56 dnů, je-li však provedena kontrola vrhu, lze odběr štěněte provést již od 50. dne věku.

8. Chovatel při prodeji štěněte v písemné smlouvě upozorní kupujícího na všechny jemu známé nedostatky, které mohou snížit zdravotní, chovnou i exteriérovou kvalitu štěněte. Současně chovatel oznámí kupujícímu, kdy a čím bylo štěně odčerveno, očkováno a jeho dosavadní způsob krmení.

9. Chovatel by měl poučit všechny nové majitele štěňat o existenci Klubu a podat jim veškeré dostupné informace o něm, zejména o možnosti vstupu do Klubu (předání přihlášek).

10. Průkaz původu štěněte je nedílnou součástí tohoto štěněte, nemůže nijak souviset s jeho cenou a není přípustné, aby štěně bylo novému majiteli poskytnuto bez průkazu původu. V případě, že chovatel průkaz původu dosud od PK neobdržel, předá ho novému majiteli štěněte bezodkladně po jeho obdržení. Zadržování průkazu původu štěněte je nepřípustné.

Článek 8
Chovatelská stanice

1. Evidenci chovatelských stanic vede Rejstřík chovatelských stanic ČMKU.

2. Chovateli může být registrován pouze jeden název chovatelské stanice bez ohledu na počet chovaných plemen a držených fen. Přidělení jména chovatelské stanice je osobní a celoživotní.

3. Nárok na ochranu názvu chovatelské stanice vzniká dnem její registrace FCI. Schválený název nelze změnit.

4. Majitelem chovatelské stanice může být pouze fyzická osoba starší osmnácti let, která je plně způsobilá k právním úkonům.

5. Název chovatelské stanice je trvalou a nedílnou součástí jména jedince. Název chovatelské stanice se uvádí za jménem psa.

6. Převod chráněného názvu chovatelské stanice jinému chovateli je možný děděním nebo smluvním postoupením.

7. Registrace chovatelské stanice zaniká buď písemným prohlášením jejího vlastníka o zrušení, nebo úmrtím majitele, pokud stanice nepřešla na jeho dědice.

8. Změny jména nebo bydliště majitele chovatelské stanice musí být do jednoho měsíce po změně ohlášeny Rejstříku chovatelských stanic ČMKU.

Článek 9
Zápisy štěňat do plemenné knihy

1. Podkladem pro zápis odchovu do plemenné knihy je přihláška vrhu.

2. Součástí přihlášky vrhu jsou krycí listy a v případě zahraničního krytí i kopie originálu průkazu původu včetně dokladu o chovnosti. K přihlášce chovatel přikládá záznam o kontrole vrhu a doklad o tetování.

3. Vrh musí být PK hlášen celý najednou prostřednictvím žádanky o tetovací čísla, a to nejpozději do 28 dnů stáří štěňat. Přihláška vrhu musí být PCH odeslána nejpozději do 10 týdnů věku štěňat.

4. Jména štěňat jednoho vrhu musí začínat stejným písmenem. Jména mají být volena tak, aby jednotlivá jména byla od sebe zřetelně odlišena a nemohlo dojít k jejich záměně.

5. První vrh každého plemene v každé chovatelské stanici začíná písmenem A, přičemž další vrhy se řídí abecedním sledem. Písmena s háčkem, Q a X lze vynechat. Po vyčerpání abecedy začíná pojmenování znovu od písmene A, jména štěňat se ale nemohou opakovat.

6. Další pravidla pro zápisy štěňat do PK, zápisy importovaných jeidnců do PK, zápisy do registru a pro průkazy původu samotné a manipulaci s nimi jsou uvedeny v Zápisním řádu ČMKU.

Článek 10
Export

1. Průkaz původu jedince vyváženého mimo území ČR musí být pověřeným pracovníkem sekretariátu ČMKU označen razítkem Export Pedigree, reliéfním razítkem se znakem ČMKU, hologramem, kulatým razítkem ČMKU s podpisem pracovníka a jménem a kompletní adresou nového majitele.

2. Exportní průkaz původu lze vystavit pouze pro fyzickou osobu. Nákup a prodej nebo vývoz psů prostřednictvím obchodních organizací je nepřípustný.

3. Není-li majitel vyváženého jedince zároveň jeho chovatelem, je oprávněn vyvézt pouze jednoho jedince v kalendářním roce.

Článek 11
Závěrečná ustanovení

1. Členové Klubu hradí poplatky za úkony spojené se svou chovatelskou činností ve výši a v termínech, které schválí výbor Klubu. Náklady na provedení kontroly vrhu (cestovné apod.) hradí chovatel přímo osobě, která kontrolu vrhu provedla.

2. Chovatel nebo majitel chovného psa má právo se proti rozhodnutí PCH odvolat k výboru Klubu, který takovéto rozhodnutí potvrdí nebo zruší.

3. Pokud by některé z ustanovení tohoto řádu bylo v rozporu s ustanoveními předpisů ČMKU nebo FCI, platí ustanovení předpisů ČMKU a FCI jakožto vyšších právních norem. Pokud by se vyskytly případy, které nejsou v tomto řádu nebo v předpisech FCI a ČMKU uvedeny, je třeba jednat především v zájmu Klubu.

4. Schváleno výborem Klubu dne 11. listopadu 2007 s okamžitou platností a účinností.

Příloha č. 1: Bonitační řád Českého klubu chovatelů sheltií, o. s.